12.12.2018

Druhy potlačí na textil

Sieťotlač

Sieťotlač je tradičná a relatívne univerzálna technológia na potlač rôznych materiálov. Prednosťou sieťotlače je vysoká viskozita nánosu farby, stálosť farieb a životnosť samotnej potlače. Jej výhodou je možnosť potláčať širokú škálu povrchov, ktoré nie sú ideálne rovné a hladké.

Digitálna tlač

Priama tlač je ideálna na fotky, zložité mnohofarebné motívy a motívy s farebnými prechodmi. Vyznačuje sa hlavne tým, že ňou môžeme vytlačiť plnofarebné motívy, napríklad motívy zákazníkov, fotky, firemné logá atď. Vo vysokej kvalite, na biele, ale rovnako aj na farebné textílie.

Pri priamej tlači sa na produkt nastrieka špeciálny fixačný podklad. Ktorý sa zapustí pri sušení do vlákien látky. Na biele tričká sa potom priamo nanášajú farby daného obrázku alebo motívu.Čím obrázok pôsobí dojmom, že potlač je zapustená do vlákien produktu. Na farebné tričká je nutné naniesť podkladovú bielu farbu, aby sa docielilo sýtosti farieb. Tým potlač je čiastočne zapustená do látky a čiastočne je ju cítiť na povrchu poroduktu. V porovnaní s fóliu, pocit nie je taký gumový ako u veľkej plnej potlači pomocou nalisovania fólie. V porovnaní s transferovou potlačou nevzniknú okolo motívu žiadne okraje ani pozadie. Keďže sa dajú vytlačiť všetky možné farby, ideálne je priamou tlačou tlačiť motívy s viac ako 3 farbami a farebnými prechodmi.

Transfer

Transferová tlač je tlač sieťotlačou cez prenosové médium. Po natlačení motívu sa následne aplikuje vysokým teplom a tlakom na potláčaný produkt. V situáciách, keď nie je možné, alebo celkom vhodné, potláčať náročnejšie či pre priamu tlač neprístupné miesta a plochy, je nepriama – transférová tlač lepšie, resp. jediné riešenie pre zvládnutie sťažených podmienok. V prípadoch náročnejších motívov na komplikovanejšie materiály umožňuje kvalitnejší výsledok, resp. lepšiu flexibilitu pri aplikovaní a variovateľnosť umiestnenia potlače.

Flex/Flock

Sú to špeciálne nažehlovacie materiály, určené pre vyrezávané (plotrované) nápisy, znaky, číslice, resp. jednoduchšiu vektorovú grafiku. Špeciálny semišový (flock), alebo gumový (flex) reliéfny efekt. Vhodný pre číslovanie dresov a označenie menom, jednoduchším grafickým motívom, optimálne pri menších nákladoch.

Subliflock

Na subliflock je možné natlačiť plnofarbené obrázky, fotky, loga. Je vhodný ako pre málokusovú, tak aj pre viackusovú objednávku.

Potlač subliflockom sa skladá z niekoľkých krokov. Subliflock je flock potlačitelný sublimáciou. Najskôr sa musí grafika vytlačiť na sublimačný papier a daný motív sa nasublimuje na subliflock. Potom sa musí obrázok vyrezať na plotri a oddeliť nepotrebný subliflock, aby na prenosnej folií ostal len požadovaný motív. Následne sa subliflock strhne z prenosnej fólie, položí sa na správne miesto na tričku a nažehlí sa na termolise pri 150-160°C po dobu 20 sekúnd.

Sublimácia

Sublimačná potlač je vhodná len pre textilné materiály vyrobené zo 100% polyesteru prednostne bielej farby. Ako sú napríklad športové funkčné tričká alebo hladké materiály ako je obliečka na vankúš. Z darčekových produktov je možné potlačiť motívy pomocou sublimačnej technológie na keramické a papierové predmety ako aj malé tričká plyšových hračiek a plyšových príveskov alebo tienidlo do auta. Obrázok je natlačený sublimačnou tlačiarňou na špeciálny sublimačný papier, ktorý má povrchovú úpravu uspôsobenú pre sublimáciu. Tento papier sa priloží na potláčaný povrch a pri vysokej teplote a tlaku dôjde k potlači produktu pre keramické materiály. A pre textilné materiály pomocou teploty dôjde k odpareniu farieb do textilu.